Sävellyksen tietopankki

Sävellyksen tietopankki

  • Tehtäviä eri teemoista
    • Kuunteleminen
    • Mielikuvitus & muut taiteet
    • Musiikin elementit
    • Musiikin rakenteet ja analyysi
    • Musiikkiteknologia
    • Notaatio & musiikkisanasto
    • Soittaminen & laulaminen
    • Sovittaminen & stemmat
    • Tyylilajit & sävellystekniikat
    • Vuorovaikutus & yhteistyö
    • Kaikki tehtävät
  • Opettamisesta
  • Info


62.

Musiikkisatu

Keksitään musiikki satuun. Satu voi olla joko ryhmän itse keksimä tai jonkun muun kirjoittama. Musiikkisatu voidaan esittää konsertissa, vaikkapa muskariryhmässä tai päiväkodissa.

Tehtävän laatija
Sanna Ahvenjärvi

Jaa tehtävä:

Perusteet

Taitotaso
Edistyneet
Hieman edistyneemmät
Syventävä
Vasta-alkajat
Ryhmän koko
Iso ryhmä
Pieni ryhmä (2-8)
Yksilöopetus
Tarvittava aika vähintään
1 oppitunti
2 oppituntia
Kuukausi

Tavoite ja tuotos

Pedagoginen tavoite

Dramaturgisen ajattelun ja vuorovaikutustaitojen kehittyminen; soitintuntemuksen lisääntyminen; nykymusiikin elementteihin ja rakenteisiin tutustuminen itse keksimisen kautta; itsetunnon kehittyminen; musiikkiterminologiaan tutustuminen

Konkreettinen tuotos

Musiikkisatu ja sen esitys

Työskentelyn eteneminen

• Kuunnellaan referenssiteoksia (joko aluksi tai prosessin aikana):
Sergei Prokofjev: Pekka ja Susi
Sakari Raappana: R.A.P. (Ruma ankanpoikanen); Musiikki Hans Christian Andersenin satuun

• Keksitään itse satu tai tarina, tai valitaan jokin jo olemassa oleva tarina, esim. Eric Carlen "Pikku toukka paksulainen".

• Luetaan teksti ääneen ja mitataan sen kesto.

• Etsitään ja jäsennellään tarinasta erilaiset jaksot sekä tarinan kliimaksi.

• Mietitään tarinaan alustava soitinnus.

• Päätetään, kerrotaanko sadun teksti ääneen lukien vai esimerkiksi kuvien tai tanssin keinoin. Tai annetaanko satu kuulijoille paperille tulostettuna?

• Musiikkeja voidaan keksiä yhdessä koko ryhmän kesken, pareittain tai yksin oppilaista riippuen. Tarinan eri kohdat voivat saada erilaisen toteutuksen.

• Onko tarkoitus notatoida tarina nuoteilla, vai tehdäänkö graafinen partituuri, kirjalliset ohjeet vai sekoitus edeltävistä?

• Mietitään, millaisista materiaaleista tarinan musiikki muodostuu. Myötäileekö vai kontrastoiko musiikki tarinan tapahtumia, vai tekeekö kumpaakin, kohdasta riippuen?

• Oppilaita voi pyytää miettimään, voisiko johonkin tarinan kohtaan ottaa harmonioihin mukaan dissonoivia intervalleja (esim. p2, s2, s7, p9), riitasointuja tai klustereita. Voisiko soitinten erilaisilla sointiväreillä tukea tarinan tunnelmia? Näitä voisivat olla esimerkiksi jousten rikkiprässätyt äänet, tallan takaa soitto, Bartok-pizzicato; puhaltimien flatterzunge, vaskien suukappaleen poksuttelu, glissandot, flyygelin preparointi paperilla, paksuimpien kielien raapiminen luottokortilla, paksuimpien kielien soittaminen malleteilla jne.

• Prosessin aikana voidaan keskustella erilaisista tyylilajeista, tekstuurityypeistä ja sävellystekniikoista. Millainen toteutustapa kuhunkin sadun kohta voisi sopia?

• Kun musiikkisatu on valmis, se voidaan esittää konsertissa - vaikkapa myös paikallisessa päiväkodissa.

Tehtävän teemat

Musiikin elementit
Harmonia; soinnut
Melodia
Muoto; musiikin dramaturgia
Rytmi
Sointiväri; laajennetut soittotekniikat
Musiikin rakenteet ja analyysi
Analyysi
Asteikot, sävellajit
Dynamiikka; nyanssit; artikulaatio
Intervallit
Oktaavialat, rekisterit
Tekstuuri
Soittaminen & laulaminen
Korvakuulolta soittaminen
Laajennetut soittotekniikat
Oman äänen käyttö; laulaminen
Säveltapailu; solmisaatio
Solo/Tutti
Tulkinta
Yhdessä soittaminen
Kuunteleminen
Aktiivinen kuunteleminen
Referenssiteokset
Notaatio & musiikkisanasto
Graafinen notaatio
Musiikkisanasto
Partituuri
Perinteinen notaatio
Sovittaminen & stemmat
Instrumentaatio; orkestraatio
Sovittaminen
Stemmat
Musiikkiteknologia
Musiikkiteknologia; musiikkiteknologia
Improvisaatio & vuorovaikutus
Äänen ja liikkeen seuraaminen
Improvisaatio; äänimaisema
Reagointi; vuorottelu
Yhteistyö
Tyylilajit & sävellystekniikat
Aleatorisuus
Imitaatio
Kenttätekniikka
Konkreettinen musiikki
Kontrapunkti
Minimalismi
Pointillismi
Polyfonia
Mielikuvitus & muut taiteet
Kuva; valokuva
Musiikkiteatteri
Tanssi; liike
Tarinasävellys
Teksti
Tunnelma; mielikuvitus

Työskentelyvälineet

Äänitteitä tai nuotteja
Koskettimisto
Luokkasoittimia
Lyömäsoittimia
Muistiinpanovälineet
Musiikkiteknologiaa
Notaatio-ohjelma
Nuottipaperia
Oma ääni
Oma soitin
Sekvensseriohjelma
Televisio, tietokonenäyttö tai videoprojektori
Tietokone, tabletti tai älypuhelin
Valokuvia; kuvia

Tarkempi kuvaus työskentelyvälineistä

Referenssiteoksia:

Sergei Prokofjev: Pekka ja Susi
Sakari Raappana: R.A.P. (Ruma ankanpoikanen); Musiikki Hans Christian Andersenin satuun

Erityisiä havaintoja tehtävästä

Opettajan olisi hyvä esittää prosessin aikana oppilaille kysymyksiä, joiden tarkoituksena on lisätä vuorovaikutusta prosessissa ja aktivoida oppilaita keksimään uusia ideoita. Kun opettaja kehuu oppilaiden ideoita, oppilaat rohkaistuvat keksimään ja ideoimaan lisää.

Otathan huomioon tekijänoikeudet käyttäessäsi tekstiä.

Jatkotehtäviä

Jatkoksi soveltuvia tehtäviä

...
Muita samankaltaisia tehtäviä
...

Opus - Sävellyksen tietopankki

Info

Opus 1 – sävellyspedagogiikan aineistopankki on portti säveltämisen avaraan maailmaan. Se tarjoaa kaikille musiikinopetusta järjestäville tahoille ja opettajille inspiroivia näkökulmia sävellyksen alkuopetukseen sekä monipuolisen valikoiman sävellystehtäviä, jotka soveltuvat erityisesti musiikkioppilaitosten ryhmä-, pienryhmä- ja yksilöopetukseen.

Kokonaisuuden suunnittelusta ja toteutuksesta vastaa sävellyksen ja sävellyspedagogiikan erityisasiantuntijoista koostuva työryhmä, ja hanke on saanut rahoitusta Suomen Säveltaiteen Tukisäätiöltä sekä Suomen Säveltäjät ry:ltä.
Lue lisää…

Yhteystiedot

Ota yhteyttä, jos haluat tietää lisää tai tarjota omia tehtäviäsi sivustolle: opus1@composers.fi

© Tekijät
Design: Farm / Antti Kangassalo
Code: Call to Action
Valokuvat: Markku Klami

Taitotasot

  • Aloitustaso
  • Keskitaso
  • Edistyneet
  • Syventävä taso

Lähtökohdat

  • Kuunteleminen
  • Mielikuvitus & muut taiteet
  • Musiikin elementit
  • Musiikin rakenteet ja analyysi
  • Musiikkiteknologia
  • Notaatio & musiikkisanasto
  • Soittaminen & laulaminen
  • Sovittaminen & stemmat
  • Tyylilajit & sävellystekniikat
  • Vuorovaikutus & yhteistyö
  • KAIKKI TEHTÄVÄT