Sävellyksen tietopankki

Sävellyksen tietopankki

  • Tehtäviä eri teemoista
    • Kuunteleminen
    • Mielikuvitus & muut taiteet
    • Musiikin elementit
    • Musiikin rakenteet ja analyysi
    • Musiikkiteknologia
    • Notaatio & musiikkisanasto
    • Soittaminen & laulaminen
    • Sovittaminen & stemmat
    • Tyylilajit & sävellystekniikat
    • Vuorovaikutus & yhteistyö
    • Kaikki tehtävät
  • Opettamisesta
  • Info


69.

Valmistava improvisointitehtävä: yksi ryhmästä soittaa

Hauska improvisointiin rohkaiseva harjoitus, jossa seurataan ryhmää ja reagoidaan siihen

Tehtävän laatija
Minna Leinonen

Jaa tehtävä:

Perusteet

Taitotaso
Edistyneet
Hieman edistyneemmät
Syventävä
Vasta-alkajat
Ryhmän koko
Iso ryhmä
Pieni ryhmä (2-8)
Yksilöopetus
Tarvittava aika vähintään
1 oppitunti
2 oppituntia
Kuukausi

Tavoite ja tuotos

Pedagoginen tavoite

Rohkaista ryhmää improvisoimaan.

Opettaa antamaan tilaa ja ottamaan sitä.

Konkreettinen tuotos

Pieniä improvisaatioita.

Valmistautuminen

Tehdään harjoitus ensin liikkeenä (musiikkia voi olla taustalla):

Ohjaaja kertoo kuinka monta henkilöä ryhmästä kerrallaan liikkuu. Esim: Yksi liikkuu, ja kun hän lopettaa liikkumisen, joku toinen ryhmästä liikkuu (ennalta sopimattomassa järjestyksessä).

Kaikki ryhmässä seuraavat koko ajan tarkkaavaisesti toisiaan.

Välillä ohjaaja sanoo: kaikki liikkuvat.

Välillä kaksi ryhmästä liikkuu.

Kokeillaan mitä tahansa lukuja yhden ja koko ryhmän väliltä (esim. yksi ryhmästä ei liiku ja kun hän lähtee liikkumaan, jonkun muun tulee pysähtyä. Kaikki tapahtuu ilman puhetta ryhmän välillä).

Työskentelyn eteneminen

Sama harjoitus toteutetaan soittimin:

• Koko ajan yksi ryhmästä soittaa (jos on arka ryhmä, voi aloittaa esim. niin, että koko ajan kolme soittaa). Kun hän lopettaa, aina yksi ryhmästä soittaa.

• Välillä kaikki saavat soittaa.

• Välillä vain yksi on soittamatta.

• Välillä kolme ryhmästä soittaa jne.

• Voidaan reagoida muiden keksimiin rytmisiin, soinnillisiin tai melodisiin aiheisiin ja jäljitellä niitä (esim. jos joku aloittaa nopean koputuksen, voi omalla äänilähteellä imitoida repetitiota, tai jos joku aloittaa huokoisia suhinaääniä, voi omalla äänilähteellä jäljitellä sointia).

• Voidaan myös improvisoida tiettyihin tunnelmiin tai aihepiireihin (herkkä, raju, jännittävä, rauhoittava, vedenalainen, jäinen, tuulinen jne).

• Voidaan haluttaessa sopia käytössä olevat sävelet.

Tehtävän teemat

Musiikin elementit
Harmonia; soinnut
Melodia
Muoto; musiikin dramaturgia
Rytmi
Sointiväri; laajennetut soittotekniikat
Musiikin rakenteet ja analyysi
Analyysi
Asteikot, sävellajit
Dynamiikka; nyanssit; artikulaatio
Intervallit
Oktaavialat, rekisterit
Tekstuuri
Soittaminen & laulaminen
Korvakuulolta soittaminen
Laajennetut soittotekniikat
Oman äänen käyttö; laulaminen
Säveltapailu; solmisaatio
Solo/Tutti
Tulkinta
Yhdessä soittaminen
Kuunteleminen
Aktiivinen kuunteleminen
Referenssiteokset
Notaatio & musiikkisanasto
Graafinen notaatio
Musiikkisanasto
Partituuri
Perinteinen notaatio
Sovittaminen & stemmat
Instrumentaatio; orkestraatio
Sovittaminen
Stemmat
Musiikkiteknologia
Musiikkiteknologia; musiikkiteknologia
Improvisaatio & vuorovaikutus
Äänen ja liikkeen seuraaminen
Improvisaatio; äänimaisema
Reagointi; vuorottelu
Yhteistyö
Tyylilajit & sävellystekniikat
Aleatorisuus
Imitaatio
Kenttätekniikka
Konkreettinen musiikki
Kontrapunkti
Minimalismi
Pointillismi
Polyfonia
Mielikuvitus & muut taiteet
Kuva; valokuva
Musiikkiteatteri
Tanssi; liike
Tarinasävellys
Teksti
Tunnelma; mielikuvitus

Työskentelyvälineet

Äänitteitä tai nuotteja
Koskettimisto
Luokkasoittimia
Lyömäsoittimia
Muistiinpanovälineet
Musiikkiteknologiaa
Notaatio-ohjelma
Nuottipaperia
Oma ääni
Oma soitin
Sekvensseriohjelma
Televisio, tietokonenäyttö tai videoprojektori
Tietokone, tabletti tai älypuhelin
Valokuvia; kuvia

Tarkempi kuvaus työskentelyvälineistä

Harjoitus voidaan toteuttaa joko luokasta löytyvillä esineillä, jotka toimivat soittimina (found objects), omalla äänellä tai omilla soittimilla tai luokasta löytyvillä soittimilla (esim. rytmi- ja laattasoittimet).

Erityisiä havaintoja tehtävästä

Harjoitus (alkuperäiseltä nimeltään yksi liikkuu kaikki liikkuu) on peräisin Taideyliopiston Sibelius-Akatemian Luovat muusikontaidot opintojaksolta ja sen on kehittänyt musiikkikasvatuksen lehtori Riitta Tikkanen ja näyttelijä Elina Stirkkinen.

Harjoituksessa otetaan sooloja ikään kuin huomaamatta. Olennaisinta on toisiin reagoiminen ja äänen ja liikkeen seuraaminen ryhmässä. Huomio oman soolon sijasta kiinnittyy muiden tekemiseen.

Jatkotehtäviä

Jatkoksi soveltuvia tehtäviä

...
Muita samankaltaisia tehtäviä
...

Opus - Sävellyksen tietopankki

Info

Opus 1 – sävellyspedagogiikan aineistopankki on portti säveltämisen avaraan maailmaan. Se tarjoaa kaikille musiikinopetusta järjestäville tahoille ja opettajille inspiroivia näkökulmia sävellyksen alkuopetukseen sekä monipuolisen valikoiman sävellystehtäviä, jotka soveltuvat erityisesti musiikkioppilaitosten ryhmä-, pienryhmä- ja yksilöopetukseen.

Kokonaisuuden suunnittelusta ja toteutuksesta vastaa sävellyksen ja sävellyspedagogiikan erityisasiantuntijoista koostuva työryhmä, ja hanke on saanut rahoitusta Suomen Säveltaiteen Tukisäätiöltä sekä Suomen Säveltäjät ry:ltä.
Lue lisää…

Yhteystiedot

Ota yhteyttä, jos haluat tietää lisää tai tarjota omia tehtäviäsi sivustolle: opus1@composers.fi

© Tekijät
Design: Farm / Antti Kangassalo
Code: Call to Action
Valokuvat: Markku Klami

Taitotasot

  • Aloitustaso
  • Keskitaso
  • Edistyneet
  • Syventävä taso

Lähtökohdat

  • Kuunteleminen
  • Mielikuvitus & muut taiteet
  • Musiikin elementit
  • Musiikin rakenteet ja analyysi
  • Musiikkiteknologia
  • Notaatio & musiikkisanasto
  • Soittaminen & laulaminen
  • Sovittaminen & stemmat
  • Tyylilajit & sävellystekniikat
  • Vuorovaikutus & yhteistyö
  • KAIKKI TEHTÄVÄT