Sävellyksen tietopankki

Sävellyksen tietopankki

  • Tehtäviä eri teemoista
    • Kuunteleminen
    • Mielikuvitus & muut taiteet
    • Musiikin elementit
    • Musiikin rakenteet ja analyysi
    • Musiikkiteknologia
    • Notaatio & musiikkisanasto
    • Soittaminen & laulaminen
    • Sovittaminen & stemmat
    • Tyylilajit & sävellystekniikat
    • Vuorovaikutus & yhteistyö
    • Kaikki tehtävät
  • Opettamisesta
  • Info
  • EN
  • SV


13.

Pieni tehtävä tai iso tehtävä: Impro vedessä soitettavilla soittimilla

Tutustutaan vedessä soitettavien soittimien erilaisiin sointiväreihin. Suunnitellaan erilaisista sointiväreistä kappale ja toteutetaan se soittaen. Lopputulos nuotinnetaan graafista tai perinteistä notaatiota käyttäen.

Tehtävän laatija
Sanna Ahvenjärvi

Jaa tehtävä:

Perusteet

Taitotaso
Edistyneet
Hieman edistyneemmät
Syventävä
Vasta-alkajat
Ryhmän koko
Iso ryhmä
Pieni ryhmä (2-8)
Yksilöopetus
Tarvittava aika vähintään
1 oppitunti
2 oppituntia
Kuukausi

Tavoite ja tuotos

Pedagoginen tavoite

Tutustutaan vedessä soitettavien soittimien erilaisiin sointiväreihin.

Suunnitellaan sointiväreistä kappale ja toteutetaan se soittaen.

Nuotinnetaan graafista tai perinteistä notaatiota käyttäen.

Konkreettinen tuotos

Vedessä soitettavilla soittimilla tehtävä improvisaatio, joka voidaan haluttaessa nuotintaa

Valmistautuminen

Luokan lattia on hyvä suojat pressulla. Ämpärit ja saavit täytetään ennakkoon vedellä. Ihanteellista olisi, jos harjoituksen voisi tehdä suihkutiloissa tai ulkona.

Työskentelyn eteneminen

• Keksitään mahdollisimman monta erilaista soittotapaa soittaa vedessä. Joitakin esimerkkejä:
- Kun triangelia tai bender gongia lyö veden yläpuolella ja sen jälkeen laskee soittimen veteen, syntyy glissando. Triangelilla ja bender gongilla voi tehdä vedessä tremolon. Tremolo ja glissando voidaan yhdistää.
- Puhaltimilla flatterzungen soittaminen vedessä kuulostaa hauskalta.
- Vedestä saa myös erilaisia loiskimisääniä.

• Näillä erilaisilla soittotavoilla voidaan keksiä kappale. Voidaan esimerkiksi esitellä erikseen erilaiset soittotavat ja sen jälkeen tehdä niistä erilaisia kombinaatioita tai kaanoneita.

• Yksi esimerkki työskentelytavasta:
Nimetään erilaisia soittotapoja käyttäen kirjaimia:
A glissando triangelilla (ei ota kantaa glissandon suuntaan, voidaan päättää yhdesssä suunnat)
B glissando gongilla (ei ota kantaa glissandon suuntaan, voidaan päättää yhdessä suunnat)
C flatterzunge vedessä trumpetilla
D flatterzunge vedessä nokkahuilulla

Tehdään eri kirjainten avulla suunnitelma sävellykselle/improvisaatiolle, ks. Lisämateriaali.

• Soitetaan kappale.

• Kappale nuotinnetaan joko graafista tai perinteistä notaatiota käyttäen partituuriksi.

Tehtävän teemat

Musiikin elementit
Harmonia; soinnut
Melodia
Muoto; musiikin dramaturgia
Rytmi
Sointiväri; laajennetut soittotekniikat
Musiikin rakenteet ja analyysi
Analyysi
Asteikot, sävellajit
Dynamiikka; nyanssit; artikulaatio
Intervallit
Oktaavialat, rekisterit
Tekstuuri
Soittaminen & laulaminen
Korvakuulolta soittaminen
Laajennetut soittotekniikat
Oman äänen käyttö; laulaminen
Säveltapailu; solmisaatio
Solo/Tutti
Tulkinta
Yhdessä soittaminen
Kuunteleminen
Aktiivinen kuunteleminen
Referenssiteokset
Notaatio & musiikkisanasto
Graafinen notaatio
Musiikkisanasto
Partituuri
Perinteinen notaatio
Sovittaminen & stemmat
Instrumentaatio; orkestraatio
Sovittaminen
Stemmat
Musiikkiteknologia
Musiikkiteknologia; musiikkiteknologia
Improvisaatio & vuorovaikutus
Äänen ja liikkeen seuraaminen
Improvisaatio; äänimaisema
Reagointi; vuorottelu
Yhteistyö
Tyylilajit & sävellystekniikat
Aleatorisuus
Imitaatio
Kenttätekniikka
Konkreettinen musiikki
Kontrapunkti
Minimalismi
Pointillismi
Polyfonia
Mielikuvitus & muut taiteet
Kuva; valokuva
Musiikkiteatteri
Tanssi; liike
Tarinasävellys
Teksti
Tunnelma; mielikuvitus

Työskentelyvälineet

Äänitteitä tai nuotteja
Koskettimisto
Luokkasoittimia
Lyömäsoittimia
Muistiinpanovälineet
Musiikkiteknologiaa
Notaatio-ohjelma
Nuottipaperia
Oma ääni
Oma soitin
Sekvensseriohjelma
Televisio, tietokonenäyttö tai videoprojektori
Tietokone, tabletti tai älypuhelin
Valokuvia; kuvia

Tarkempi kuvaus työskentelyvälineistä

Ämpäreitä, saaveja, pressu lattialle.

Soittimia, jotka eivät mene pilalle vedessä soittamisesta esim. erikokoiset triangelit, bender gong, nokkahuilut, trumpetit.

Lisämateriaali

Kirjainten avulla tehty suunnitelma sävellykselle/improvisaatiolle:

Impro_vedessa_soitettavilla_soittimilla

Jatkotehtäviä

Jatkoksi soveltuvia tehtäviä

...
Muita samankaltaisia tehtäviä
...

Opus - Sävellyksen tietopankki

Info

Opus 1 – sävellyspedagogiikan aineistopankki on portti säveltämisen avaraan maailmaan. Se tarjoaa kaikille musiikinopetusta järjestäville tahoille ja opettajille inspiroivia näkökulmia sävellyksen alkuopetukseen sekä monipuolisen valikoiman sävellystehtäviä, jotka soveltuvat erityisesti musiikkioppilaitosten ryhmä-, pienryhmä- ja yksilöopetukseen.

Kokonaisuuden suunnittelusta ja toteutuksesta vastaa sävellyksen ja sävellyspedagogiikan erityisasiantuntijoista koostuva työryhmä, ja hanke on saanut rahoitusta Suomen Säveltaiteen Tukisäätiöltä sekä Suomen Säveltäjät ry:ltä.
Lue lisää…

Yhteystiedot

Ota yhteyttä, jos haluat tietää lisää tai tarjota omia tehtäviäsi sivustolle: opus1@composers.fi

© Tekijät
Design: Farm / Antti Kangassalo
Code: Call to Action
Valokuvat: Markku Klami

Taitotasot

  • Aloitustaso
  • Keskitaso
  • Edistyneet
  • Syventävä taso

Lähtökohdat

  • Kuunteleminen
  • Mielikuvitus & muut taiteet
  • Musiikin elementit
  • Musiikin rakenteet ja analyysi
  • Musiikkiteknologia
  • Notaatio & musiikkisanasto
  • Soittaminen & laulaminen
  • Sovittaminen & stemmat
  • Tyylilajit & sävellystekniikat
  • Vuorovaikutus & yhteistyö
  • KAIKKI TEHTÄVÄT