Sävellyksen tietopankki

Sävellyksen tietopankki

  • Tehtäviä eri teemoista
    • Kuunteleminen
    • Mielikuvitus & muut taiteet
    • Musiikin elementit
    • Musiikin rakenteet ja analyysi
    • Musiikkiteknologia
    • Notaatio & musiikkisanasto
    • Soittaminen & laulaminen
    • Sovittaminen & stemmat
    • Tyylilajit & sävellystekniikat
    • Vuorovaikutus & yhteistyö
    • Kaikki tehtävät
  • Opettamisesta
  • Info
  • EN
  • SV


40.

Soitinten erilaisia sointivärejä hyödyntävä sävellys

Tutustutaan eri soitinten laajennettuihin soittotapoihin ja sointiväreihin sekä opetellaan soittamaan niitä, ja keksitään yhdessä kappale näitä soittotapoja hyödyntäen. Lopputuloksena on mielenkiintoiselta ja hauskalta kuulostava sävellys!

Tehtävän laatija
Sanna Ahvenjärvi

Jaa tehtävä:

Perusteet

Taitotaso
Edistyneet
Hieman edistyneemmät
Syventävä
Vasta-alkajat
Ryhmän koko
Iso ryhmä
Pieni ryhmä (2-8)
Yksilöopetus
Tarvittava aika vähintään
1 oppitunti
2 oppituntia
Kuukausi

Tavoite ja tuotos

Pedagoginen tavoite

Tutustutaan oman ja muiden soitinten laajennettuihin soittotapoihin ja sointiväreihin ja hyödynnetään niitä luovassa, improvisatorisessa prosessissa yhtenä keinovarana

Konkreettinen tuotos

Sointivärimaailmaltaan monipuolinen, improvisatorinen teos

Valmistautuminen

Oppilaat tarvitsevat omat soittimensa tunneille mukaan. Niiden lisäksi voidaan käyttää luokkasoittimia. Jos oppilaista muodostetaan useampia 3-8 hengen ryhmiä, tarvitaan kullekin ryhmälle oma tila käyttöön.

Työskentelyn eteneminen

• Tutustutaan sointiväri-käsitteeseen sekä uudempiin soittotapoihin nykymusiikkiteoksia kuuntelemalla ja partituureja tutkimalla. Referenssiteoksia esimerkiksi Penderecki: Valituslaulu Hiroshiman uhreille, Saariaho: Noa Noa.

• Oppilaille annetaan tehtäväksi kysyä soitonopettajaltaan oman soittimensa laajennetuista soittotekniikoista ja niiden toteuttamisesta sekä opetella opettajan kanssa soittamaan niitä.

• Musiikin hahmotustaitojen tunneilla oppilaat esittelevät toisilleen oman soittimensa erilaisia sointivärejä joko itse soittaen tai taltiointien avulla.

• Esittelyjen jälkeen oppilaat keksivät yhdessä erilaisia sointivärejä hyödyntäen teoksen. Teoksen lähtökohtana voidaan käyttää esim. jotain kuvaa/maalausta, olemassa olevaa tai itse keksittyä tarinaa/runoa, erilaisia tunteita tai tunnelmia.

• Kutakin kappaleen kohtaa voidaan lähestyä erilaisesta näkökulmasta: teksti, sointiväri, harmonia, melodia, rytmi, fraseeraus, kontrapunktiikka, tunnelma, tunne.

• Teosta kehitellään useamman tunnin aikana 30-45 minuuttia kerrallaan. Kunkin tunnin lopuksi kappale äänitetään seuraavaa tuntia varten.

• Äänitteen avulla voidaan myös kuunnella, miten kappaleen ajoitukset ja dramaturgia toimivat.

• Opettaja voi ohjata prosessia esittämällä ryhmälle kysymyksiä, joiden avulla luomisprosessi etenee.

• Valmis teos voidaan esittää konsertissa. Se voidaan myös kuvata ja toimittaa taltiointi oppilaille kotiin katsottavaksi.

Tehtävän teemat

Musiikin elementit
Harmonia; soinnut
Melodia
Muoto; musiikin dramaturgia
Rytmi
Sointiväri; laajennetut soittotekniikat
Musiikin rakenteet ja analyysi
Analyysi
Asteikot, sävellajit
Dynamiikka; nyanssit; artikulaatio
Intervallit
Oktaavialat, rekisterit
Tekstuuri
Soittaminen & laulaminen
Korvakuulolta soittaminen
Laajennetut soittotekniikat
Oman äänen käyttö; laulaminen
Säveltapailu; solmisaatio
Solo/Tutti
Tulkinta
Yhdessä soittaminen
Kuunteleminen
Aktiivinen kuunteleminen
Referenssiteokset
Notaatio & musiikkisanasto
Graafinen notaatio
Musiikkisanasto
Partituuri
Perinteinen notaatio
Sovittaminen & stemmat
Instrumentaatio; orkestraatio
Sovittaminen
Stemmat
Musiikkiteknologia
Musiikkiteknologia; musiikkiteknologia
Improvisaatio & vuorovaikutus
Äänen ja liikkeen seuraaminen
Improvisaatio; äänimaisema
Reagointi; vuorottelu
Yhteistyö
Tyylilajit & sävellystekniikat
Aleatorisuus
Imitaatio
Kenttätekniikka
Konkreettinen musiikki
Kontrapunkti
Minimalismi
Pointillismi
Polyfonia
Mielikuvitus & muut taiteet
Kuva; valokuva
Musiikkiteatteri
Tanssi; liike
Tarinasävellys
Teksti
Tunnelma; mielikuvitus

Työskentelyvälineet

Äänitteitä tai nuotteja
Koskettimisto
Luokkasoittimia
Lyömäsoittimia
Muistiinpanovälineet
Musiikkiteknologiaa
Notaatio-ohjelma
Nuottipaperia
Oma ääni
Oma soitin
Sekvensseriohjelma
Televisio, tietokonenäyttö tai videoprojektori
Tietokone, tabletti tai älypuhelin
Valokuvia; kuvia

Tarkempi kuvaus työskentelyvälineistä

Kuunneltavia teoksia:

Penderecki: Valituslaulu Hiroshiman uhreille
Saariaho: Noa Noa.

Erityisiä havaintoja tehtävästä

Oppilaat ovat erittäin avoimia soitinten erilaisten sointivärien suhteen ja kokevat monet sointivärit hauskoina.

Suhtautuminen nykymusiikkia kohtaan on monilla oppilailla muuttunut positiivisemmaksi, kun omaa soitinta on saanut soittaa totutusta poikkeavilla tavoilla.

Soitonopettajat ovat myös kertoneet, että oppilaan soittoon on voinut tulla uudenlaista rentoutta erilaisten soittotapojen myötä.

Jatkotehtäviä

Jatkoksi soveltuvia tehtäviä

...
Muita samankaltaisia tehtäviä
...

Opus - Sävellyksen tietopankki

Info

Opus 1 – sävellyspedagogiikan aineistopankki on portti säveltämisen avaraan maailmaan. Se tarjoaa kaikille musiikinopetusta järjestäville tahoille ja opettajille inspiroivia näkökulmia sävellyksen alkuopetukseen sekä monipuolisen valikoiman sävellystehtäviä, jotka soveltuvat erityisesti musiikkioppilaitosten ryhmä-, pienryhmä- ja yksilöopetukseen.

Aineistopankkia ylläpitää Suomen Säveltäjät ry. Kokonaisuuden suunnittelusta ja toteutuksesta on vastannut sävellyksen ja sävellyspedagogiikan erityisasiantuntijoista koostuva työryhmä. Hanketta on tukenut Suomen Säveltaiteen Tukisäätiö sekä ruotsinkielisten käännösten osalta Föreningen Svenska Tonsättare. Sivuston toteuttamisessa on käytetty Kopiosto ry:n keräämiä kopiointikorvauksia.
Lue lisää…

Yhteystiedot

Ota yhteyttä, jos haluat tietää lisää: opus1@composers.fi

© Tekijät
Design: Farm / Antti Kangassalo
Code: Call to Action
Valokuvat: Markku Klami

Taitotasot

  • Aloitustaso
  • Keskitaso
  • Edistyneet
  • Syventävä taso

Lähtökohdat

  • Kuunteleminen
  • Mielikuvitus & muut taiteet
  • Musiikin elementit
  • Musiikin rakenteet ja analyysi
  • Musiikkiteknologia
  • Notaatio & musiikkisanasto
  • Soittaminen & laulaminen
  • Sovittaminen & stemmat
  • Tyylilajit & sävellystekniikat
  • Vuorovaikutus & yhteistyö
  • KAIKKI TEHTÄVÄT